Обладнання для ручної мезотерапії
Виходячи з основних технік – ручних та апаратних, відповідно ділиться так і обладнання.
Для ручної мезотерапії, крім знань та препаратів, необхідно мати шприц та мезотерапевтичну голку
Шприц
Більшість мезотерапевтів, що працюють ручними техніками, віддають перевагу шприцям трикомпонентним, з гумовим кільцем ущільнювача на поршні. Такі шприци дозволяють виштовхувати розчини, що ін’єктуються, плавно і рівномірно. Крім того, такі шприци мають конгруентні поршні та циліндри, що дозволяє вводити ліки без втрат.
Зручно працювати зі шприцами, що мають канюлю типу «Люєр-лок», яка дозволяє надійно закріпити голку, що особливо важливо при роботі з в’язкими розчинами, або при необхідності вводити розчини швидко під тиском (наприклад, при ліполітичній терапії).
Об’єм шприца також має значення. Під час роботи з в’язкими розчинами краще використовувати шприци 1 – 2,5 мл. Такими шприцами легко виконувати папули, мікропапули, тунельні техніки. Ці шприци також зручні для роботи з невеликими за площею зонами (обличчя, рубці, розтяжки, кисті та ін.) Для проведення методик з ботулотоксином (мезоботокс) використовуються лише інсулінові шприци об’ємом 1 мл, які дозволяють вводити точні дози препарату, що вимірюються в одиницях. Шприци малих обсягів переважні також при проведенні мезоімунокорекції.
Для лікування судинної патології, обробки великих ділянок тіла та проведення більшості мезотерапевтичних методик використовуються шприци об’ємом 5-10 мл. Такі шприци бувають із центральною та ексцентричною канюлею. У більшості технік розташування канюлі значення не має, за винятком епідермальної (інтраепідермальної), в якій необхідний рух голки під невеликим кутом до шкіри.
Для технік і методик, у яких виконується інфільтрація тканин, наприклад, при гіпоосмолярному ліполізі, використовуються шприци об’ємом 20 і навіть 50 мл.
Голки для мезотерапії
У мезотерапії використовують голки малого діаметра: 0,26 мм (32G); 0,3 мм (30G) та 0,4 мм (27G). Голки такого діаметру бувають довжиною 4 мм, 6 мм та 12-13 мм. Цими розмірами мезотерапевтичний арсенал обмежений. Голки більшого діаметру більш травматичні та ін’єкції досить болючі.
В принципі, що менший діаметр голки, то процедура більш комфортна для пацієнта, чого не можна, на жаль, сказати про лікаря. Через тонкі голки, наприклад 0,26 мм, дуже важко ін’єкувати в’язкі розчини (гіалуронову кислоту). Виникає необхідність або розводити препарат, або використовувати голку більшого діаметру. Такі проблеми можуть виникнути при інфільтрації тканин великими обсягами препаратів.
Що ж до довжини голки, багато залежить від практичних навичок мезотерапевта. Голкою 12-13 мм можна виконувати всі методики, тоді як короткими голками – лише техніки, обмежені глибиною проникнення голки. Крім того, епідермальну техніку виконують лише голкою 12-13 мм.
Існує ще т.зв. голка SIT (skin injection therapy), яка має довжину 2 мм та діаметр 0,26мм.
Голка відрізняється від класичних обмеженою глибиною введення, малими хворобливістю та травматичністю.
Однак, через наявність на канюлі завзятого майданчика, неможливо попадання в дрібні об’єкти (зморшки, рубці тощо)
Комплекти (Kits)
У Європі популярні комплекти (KIT), до складу яких входять шприци різного об’єму, а також 2 голки, одна з яких мезотерапевтична (4-13 мм), інша звичайна, для набору препаратів.
Мультиінжекторні насадки
Крім голок, існують мультиінжекторні насадки. Вони мають різну форму (лінійні, круглі, трикутні тощо), різну кількість голок і можуть бути у вигляді перехідника, на який одягають голки, або з незнімними голками. Перевага перехідників у тому, що лікар має можливість вибору довжини і діаметра голки.
У цілому нині, мультиинжекторные насадки дуже популярні, т.к. процедури болючі для пацієнтів. Крім того, витрата препаратів вища, що пов’язано з обсягом самих насадок.
Перші мультиінжекторні насадки були металевими і стерилізації.
Сучасні мультиінжекторні насадки одноразові
Ролери
Слід також згадати про голчасті ролики (мезоролах, мезоролерів), що використовуються для «сухої» і «вологої» мезотерапії за Пістором.. Повнотілі та дуже тонкі голки довжиною від 0,2 до декількох міліметрів «проводять» через шари шкіри попередньо нанесений лікарський засіб, або виконують виключно механічну дію (без ліків). Дані пристрої також мають обмежене застосування.