Косметологи самі не знають, що колють українкам

80 відсотків процедур з омолодження проводяться нелегально

косметологи не знають9 вересня – Міжнародний день краси. І на що тільки заради неї не здатні сучасні жінки! “Було дуже боляче. Я витримала кілька уколів, і то ноги вище голови задирала. Зате який ефект! Таких записів на форумах, присвячених косметології, тисячі. Задля збереження привабливості українки, не замислюючись, наважуються на досить болючі та часом небезпечні процедури. При цьому рідко цікавляться кваліфікацією косметолога та якістю використовуваних препаратів.

І чудово, і небезпечно

У США щорічно проводяться близько 12 млн. косметичних процедур. Приблизно третина їх – це ін’єкції ботулотоксину. На другому місці за популярністю – ін’єкції різних наповнювачів (філерів). У нас поки що такий облік не ведеться. Не так через недосконалість вітчизняної статистики, як через те, що займаються такими складними маніпуляціями і не пристосовані для цього салони краси (по суті, перукарні), і приватні косметологи. Як запевняють експерти, понад 80 відсотків усіх косметичних процедур в Україні виконуються або підпільно, або незаконно.
Поки що у нас найбільш затребувані щадні методи: фізіотерапія, апаратна косметологія, масажі, пілінги тощо. Але лише тому, що вони більш доступні. Проте тенденції останніх років показують, що й у нас тисячі жінок готові колитися мезококтейлями та ботулотоксинами, будь у них більше грошей.

Популярність косметологічних методик сьогодні продиктована не так ефективністю, як активністю продавців та менеджерів, зацікавлених у продажу препаратів чи обладнання, яким частенько приписуються не властиві їм якості, – зазначає президент Українського товариства естетичної медицини, д.м.н., професор Володимир Цепколенко. – У нас майже знищено систему охорони здоров’я, і в косметичні салони звертаються люди з явними діагнозами на обличчі. Якби працювала первинна медицина, їх направили б до фахівця. Натомість салони беруться за моделювання обличчя, видалення новоутворень, судинних зірочок і так далі, не усунувши причину їх появи. І кінцевий результат виявляється сумнівним, що спричиняє розчарування у пацієнтів. В Україні зараз багато «молодильних яблук», але вони, як і 400-500 років тому, обман. Не можна забувати, що запорука ефективного лікування – правильна постановка діагнозу, а сьогодні косметологічні центри порушують цей принцип.
Як би там не було, індустрія краси в Україні дуже затребувана та розвивається дуже динамічно. Щороку з’являються нові технології, препарати та апарати. І як у будь-якій бурхливій сфері, тут утворився свій великий нелегальний сектор.

Мезотерапія – не іграшка

Чудодійний засіб від старості, який стрімко набирає бали за популярністю у жінок, – мезотерапія, або, як у народі кажуть, «уколи краси».
Експерти наполягають, що такі послуги можуть надавати лише лікарі, які мають вищу медичну освіту, спеціальну підготовку та виключно в ліцензованій клініці. Проте за «уколи молодості» частенько беруться медсестри та працівники салонів, які відвідали кілька коротких семінарів. Вколотися можна навіть не виходячи з дому, якщо знайти зговірливого фахівця.

Це дуже ефективна процедура, яка дозволяє вирішити більшість вікових проблем, – пояснювала кореспондентові «КП» косметолог Тетяна Н., яка працює в одному із столичних салонів краси. – Підшкірно вводяться вітамінні коктейлі, або гомеопатичні препарати, або гіалуронова кислота. Вона, до речі, має унікальну особливість – її молекули здатні притягувати та утримувати молекули води. Шкіра після гіалуронки як би наливається вологою, оживає, набуває молодого та здорового вигляду, проходять сухість та інші неприємні симптоми. Уколи практично безболісні та безпечні. А ефект ви відчуєте вже на другий-третій день.

Олександр Радіонов
Олександр Радіонов
директор Асоціації клінічної та естетичної мезотерапії

– Мезотерапія – це не «уколи краси», це ціла система наукових знань та практичних навичок, для застосування яких необхідна наявність вищої медичної освіти, – стверджує виконавчий директор Асоціації клінічної та естетичної мезотерапії Олександр Радіонов. – Заяви про те, що ускладнень у мезотерапії не буває, м’яко кажучи, безпідставними і виходять із вуст людей, знайомих з методикою поверхово або навмисне приховують негативну інформацію.

– Чому тільки лікар може займатися мезотерапією?
– Тому що тільки вища медична освіта забезпечує рівень знань, необхідний для розуміння суті лікування, вибору правильної методики та лікарських засобів. У косметології часто не враховується загальний стан пацієнта, що може завдати непоправної шкоди здоров’ю. Наприклад, багато «чудодійних» коктейлів для схуднення містять гормони щитовидної залози, які можуть бути вам протипоказані, або кофеїн, який здатний спровокувати гіпертонічний криз. У мезотерапії головне не препарати, а знання лікаря. Тільки вони можуть забезпечити високу ефективність, безпеку та тривалий результат.
Часто слабо підготовлені фахівці використовують препарати, які не дозволені в Україні і навіть заборонені в багатьох країнах світу як неефективні чи небезпечні для здоров’я. Якщо ваш лікар каже, що легальних препаратів для мезотерапії немає та пропонує лікування незареєстрованими імпортними препаратами (особливо багатокомпонентними коктейлями, які, до речі, заборонені офіційною медициною!), будьте обережні! Швидше за все, цей фахівець має поверхове уявлення про мезотерапію та потрапив під вплив дилерів, які постачають нелегальну продукцію «валізами» з-за кордону.

– Поясніть, що за препарат «гіалуронова кислота»?
– Її чудодійний ефект – явне перебільшення. Вона нічого не лікує і нічого особливого не робить, як затримує вологу в шкірі. Її переважно використовують для контурної пластики та зволоження.

– Що входить до складу коктейлів мезотерапевтичних процедур? Багато косметологів розповідають, що там вітаміни і ще «які комбінації ефективних препаратів, точний список яких знають лише деякі присвячені фахівці», мовляв, це комерційна таємниця…
– Суміші – це взагалі окреме питання. При змішуванні кількох компонентів в одному шприці можуть утворитися сполуки з непередбачуваною дією на організм людини. Запевняю вас, у світі немає жодного готового коктейлю, який було б зареєстровано. Кваліфікований мезотерапевт не використовуватиме готові коктейлі сумнівної якості, а самостійно складе суміш із дозволених до застосування препаратів, ефективність та безпека якої буде набагато вищою. Для цього в наших аптеках є усі необхідні інгредієнти. Про готові суміші, які потрапляють до нас з-за кордону, вам докладніше ніхто не розповість. Просто тому, що їх ніхто не вивчав і точно не знає, що до них входить, як вони діють і наслідки їх застосування. Більшість таких препаратів не мають сертифікатів, а фірми, що їх виробляють, навіть не є фармацевтичними компаніями.

На жаль, країни, що розвиваються, часто стають полігоном для випробування нових медикаментів або ринком збуту контрафактної продукції. І наша країна не є винятком. У разі «дикого» ринку мезотерапевти використовують нелегальні препарати, які приносять сумнівну користь, котрий іноді просто завдають шкоди пацієнтам. Іноді під виглядом мезопрепаратів продають косметологічні засоби, призначені для зовнішнього застосування, фоно-або електрофорезу. Якщо препарат не має реєстрації та опису, його застосовувати протизаконно!

Обережніше із лазером!

Головний принцип медицини «Не нашкодь!», проголошений ще Гіппократом, сьогодні, як бачимо, геть забутий. Епоха змін зіграла з нами злий жарт: складні технології раптово стали доступні людям, які не розуміють, як вони діють і до яких негативних наслідків може призвести їх неправильне використання.

Володимир Цепколенко
Володимир Цепколенко
голова Українського товариства естетичної медицини

– Агресивні методи на поверхневі покриви людини у країнах лише у руках сертифікованих лікарів. Я маю на увазі мезотерапію, контурну пластику, застосування препаратів ботулотоксину, серйозні апаратні методики – лазерні, радіохвильові, фототехнології, термаж та інші, – каже Володимир Цепколенко. – А у нас працює величезна кількість людей без медичної освіти. Відразу хочу відзначити, що ці методи реально працюють, але лише коли знаходяться в руках у професіоналів, які враховують усі закони медицини – від правильної постановки діагнозу до оцінки загального стану пацієнта.

– Чим можуть зашкодити апаратні методики? Це ж майже фізіотерапевтичні процедури, і нічого колоти не треба…

– Спробую пояснити образно. Лазер, насправді, скальпель. Їм сьогодні виконують багато хірургічних операцій. І навіть косметологічний лазер у руках неосвіченої людини – те саме, що скальпель у руках домогосподарки, яка намагається провести операцію.Лазер, перегріваючи внутрішні структури шкіри, спричиняє їх фіброз. Так, не залишається зморшок, але внутрішня структура шкіри перетворюється на атрофічний рубець. Не можна заради примхи позбутися зморшки, перетворювати живий орган (виконує, до речі, важливу функцію дихання, імунітету, захисту, обміну речовин) на рубцеву тканину. Багато пацієнток про це навіть ніколи не чули, хоча косметологи повинні їх попереджати.

Не ставайте піддослідними кроликами

Бажання бути доглянутою та красивою цілком природно. Для досягнення цієї мети сьогодні існує безліч перевірених часом та наукою способів. Але важливо не те, які процедури ви оберете, а їхній результат.

Віктор Сердюк
Віктор Сердюк
голова Всеукраїнської ради із захисту прав пацієнтів

– Багато жінок не уявляють, якими можуть бути віддалені наслідки косметологічних процедур. Пацієнтки часом точно сказати не можуть, що їм зробили в салоні, який препарат вкололи, просто тому, що цим не цікавляться, – дивується голова Всеукраїнської ради захисту прав пацієнтів Віктор Сердюк. – Якщо щось і трапляється, одразу біжать до лікаря. Той розповідає, що нічого страшного, мовляв, так і має бути, за кілька днів розсмокчеться. І багато хто вірить і чекає… Поцікавтеся у своїх знайомих, хто оформлює у нас у салонах медкарту та підписує договір? Ви таких не знайдете. Ось і виходить, що весь сектор косметолгогічних послуг у нас у тіні до того ж зовсім не регламентований. У разі ускладнень ніхто не відповідатиме за причинений вред. Адже мова може йти не лише про алергію, а й про серйозніші проблеми, наприклад зараження інфекцією.

Справді, поки що захисту у пацієнток українських салонів краси немає. Але це роздолля незабаром закінчиться. З ініціативи лікарів та юристів при МОЗ України створено спеціальну комісію, яка займається розробкою стандартів для сфери естетичної медицини. Це допоможе позбутися салонів, що діють без медичної ліцензії, і неосвічених косметологів-аматорів.

– Не ставайте піддослідними кролями для випробувань сумнівних препаратів та методик. Остерігайтеся тих, хто обіцяє чудові результати без болю та ризику ускладнень, – попереджає мезотерапевт Олександр Радіонов. – У медицині, як і в житті, чудес не буває!

– Зморшки – не хвороба, – заспокоює Володимир Цепколенко. – Це «стенокардія» шкіри, тобто зниження кровообігу, харчування шкіри, зумовлене насамперед внутрішніми змінами гормонального фону, хворобами, іншими факторами. Пам’ятайте: в основі краси лежить насамперед здоров’я людини!

Довідка «КП»

Мезотерапія – ін’єкційна методика лікування різноманітних станів.

Використовується з 50-х років минулого сторіччя. Спочатку застосовувалася для лікування больових синдромів, а сьогодні використовується практично у всіх медичних напрямках (імунологія, отоларингологія, офтальмологія, гастроентерологія, стоматологія, неврологія та психіатрія, ортопедія, травматологія, ревматологія та ін.). Внутрішньошкірно вводяться малі дози препаратів, які діють локально на проблемну зону.

Олена Калачова, 09.09.2010