Хто такі мезотерапевти
– Мезотерапевт в Україні це хто?
– Поки що ніхто. Офіційно такої спеціальності не існує.
-А хто має бути?
-Якщо говорити про професійне володіння методикою, то має бути лікар. Тому що знання, які має мати така людина, не можна отримати в медучилищі або на курсах косметолога. Потрібно знати хімію, нормальну, патологічну та топографічну анатомію, патфізіологію, загальну та клінічну фармакологію… Адже не існує єдиної методики для всіх пацієнтів. Втім як і якогось чудодійного коктейлю, який вирішує всі проблеми. Велику роль грають руки лікаря та його знання. Я іноді говорю: для того, щоб займатися мезотерапією. Потрібні тільки мізки, руки та голка. Часто вже цього достатньо.
– Якщо мезотерапії ніде у нас у країні не вчать, то де ж здобули освіту ви?
– Мезотерапії вчать, питання у тому, хто і як? Перші курси, на які я пішов, це, по суті, був переказ книжки з медпрепаратів у мезотерапії та півтори процедури протягом трьох днів. Я був шокований. Не розумів, за що заплатив гроші, з чого починати і чим працювати. Тому почав шукати інформацію та вийшов на Французьку асоціацію естетичної медицини та мезотерапії. Ми запросили французьких колег до Києва та провели науково-практичну конференцію, присвячену клінічній та естетичній мезотерапії. Тільки тоді прийшло розуміння, що таке мезотерапія насправді. Пізніше було навчання та стажування у Франції, Іспанії. Далі – багата практика, це найкраще навчання! Тепер я сам навчаю лікарів мезотерапії.
– І що таке мезотерапія?
– Це не введення препаратів у середні прошарки шкіри, як стверджують «фахівці». Це вплив на похідні мезодерми (середнього зародкового шару ембріона), які є сполучною тканиною всіх органів. Якщо коротко, то це універсальна методика доставки ліків у потрібне місце. При цьому ліки не зазнають таких змін, які відбуваються при внутрішньому прийомі, при внутрішньом’язовому або внутрішньовенному введенні. А їх концентрація в тканинах набагато вища. У руках фахівця це потужний інструмент для лікування багатьох захворювань та корекції естетичних проблем.
Правда і міфи про мезококтейлі
– І все-таки розкажіть докладніше про уколи та сироватку краси, що це таке і як вони діють?
– Жоден мезотерапевт, що поважає себе, не працюватиме з готовими мезококтейлями. Оскільки не відомо, де саме і з чого роблять ці витяжки. На упаковках, як правило, не вказуються консерванти, стабілізатори та добавки, кількість діючих речовин. Неможливо знайти їх виробників. Тому в Україні немає зареєстрованих коктейлів для мезотерапії. А ті косметичні лінії, які використовують у салонах, нелегальні. Вони завозяться як засоби для зовнішнього застосування і можуть вводитися в тканини максимум – за допомогою ультразвуку або електрофорезу. Виняток становить гіалуронова кислота, яка ввозиться як імплантат. Тобто препарат для контурної пластики. І відноситься вона не до медикаментів, а до групи товарів медичного призначення.
– Але ж і косметологи, і самі панночки, які випробували на собі методику, запевняють, що уколи діють…
– Це мікротравма працює, а не сумнівні бовтанки! Вводячи препарати, ми наносимо багаторазові подразнення голкою. Вони самі по собі є потужним стимулом для покращення кровопостачання та вироблення гормонів, надають рефлекторну дію та стимулюють регенерацію. Тому, впливаючи так на шкіру обличчя, ми можемо отримати ефект підтяжки.
Взагалі, кількість колагену, еластину, хондроїтину, гіалуронової кислоти та іншого закладено генетично. Якщо чогось не вистачає, організм синтезує ці речовини. Якщо щось надміру – розщеплює їх. Що станеться, якщо вколоти, наприклад, коктейль із гіалуронкою та колагеном? Почнуть працювати механізми розщеплення та виведення. А свої власні речовини перестануть синтезуватись. При частому введенні таких препаратів виникає без перебільшення залежність від них. Саме тому «бувалі» пацієнти заявляють про те, що на мезотерапію «присідають». Крім того, зросте ризик загальних та місцевих ускладнень.
– Чому?
– Колаген – це білок, а білки є алергенами. Але не менш небезпечно те, що чужорідні білки можуть спровокувати системні захворювання сполучної тканини та аутоімунну патологію (вовчак, склеродермію, реактивні артрити, аутоімунний тиреоїдит…). Це не та патологія, яка може призвести до смерті, але до інвалідності може.
І ще, колаген, гіалуронова кислота – в’язкі розчини, гелі, які вводять папулами. У зонах, куди ввели, здавлюються судини, виникає ішемія. Тобто, тканини отримують мало крові, а разом з цим і кисню, поживних речовин, не виводяться токсини. І, нарешті, вони просто сидять на місці в «гніздах», оскільки ферменти колагеназу та гіалуронідазу, які мають розщеплювати зайві колаген та гіалуронову кислоту, насамперед «з’їдають» власні – вони рідніші та легше розпізнаються. Чужорідні речовини «залишаються на потім», а синтез власних сповільнюється, чи зовсім припиняється.
Щодо модної сьогодні гіалуронової кислоти, то це речовина, яка може утримувати велику кількість води. У нормі гіалуронова кислота виробляється фібробластами та фіброцитами шкіри та розпадається, буквально, через кілька годин. Якщо вводити її ззовні, то власна власна перестає вироблятися. Так, ефект гідратації дає зовнішнє покращення стану шкіри. Але якщо подумати про майбутнє, то пацієнтам дають поштовх до прискореного старіння.
– А коли показано гіалуронова кислота?
– При атрофії шкіри, коли вона виробляється. Тоді це замісна терапія. Уколи гіалуронки лише зволожують. Ні про яку ревіталізацію не йдеться. Гіалуронова кислота, затримуючи воду, створює набряк шкіри, який розгладжує зморшки. Згодом, при частому повторенні, стан шкіри погіршиться. Через надлишок води вона обвисне, розвинеться гравітаційний птоз (опущення під дією сили тяжіння). Щоб цього уникнути, необхідно грамотно поєднувати гідратацію з ліфтингом та ревіталізацією.
– Що таке ліфтинг та ревіталізація?
– Ліфтинг – «підняття», підтяжка обвислої шкіри. Ревіталізація – пожвавлення. Рекламуючи «модні» препарати, продавці маніпулюють свідомістю потенційних пацієнтів та їх косметологів, оперуючи незрозумілими та красивими іноземними термінами, приписуючи ту чи іншу властивість своєї продукції. Все геніальне просто! Ефект підтяжки дають не препарати, а правильно виконана техніка. Препарати лише прискорюють процес. А ревіталізація досягається впливом на кровоносну, нервову, імунну системи та клітини шкіри. Тут уже на першому місці ліки. Але й правильні техніки їхнього введення теж важливі.
Чудо-пігулок не існує
– Медицина – наука комплексна. Не можна однією таблеткою все лікувати, чи однією методикою, чи одним підходом, – продовжує Олександр Радіонов. – Пацієнт – це сукупність якихось причин, наслідків певного стилю життя, способу харчування. Тому коригувати необхідно все, що має відхилення. Тоді ми отримаємо справді виражений і видимий результат.
Ви, напевно, знаєте мільйони історій людей, які бажають схуднути. Вони ходять у дорогі клініки, роблять спа-процедури, обгортання, на дієтах сидять. Ще препарати приймають, що стимулюють щитовидку. А потім перестають цим займатися. Вага повертається та ситуація погіршується. Або, коли йдуть лікувати целюліт на першій набряковій стадії. «Грамотні» масажисти, «розбиваючи» жирову тканину, переводять процес у фіброзну стадію. Через рік приходить пацієнтка з фіброзним целюлітом і знову масажист «розбиває». Але вже фіброз. І ще більше посилює ситуацію. Розвивається склероз тканин, утворюється жирові грудки, які нічим не прибереш. Як бачимо, навіть на рівні фізичної дії без будь-яких препаратів можна отримати ускладнення, якщо діяти неправильно. Що вже говорити про ін’єкційні методики.
– Які проблеми можуть виникнути після мезотерапії? Жінки скаржаться, що після уколів кілька днів приходять у норму. Та й сама процедура досить болісна…
– Ми ж не говоримо, що післяопераційний шов – це ускладнення хірургії. Ускладнення – це, коли шов запалився, кровотеча виникла і таке інше. Для мезотерапії біль, запалення, крововиливи – не ускладнення, а особливості методики. Однак зменшити ці прояви можна і потрібно, застосовуючи способи знеболювання та зменшення кровоточивості. Тут, чим глибше знання та краще руки лікаря, тим менше неприємних наслідків.
Тепер про ускладнення
Вони бувають прогнозовані та непрогнозовані. У першому випадку йдеться про те, що ми знаємо, які препарати використовуємо, які допоміжні речовини у складі. А також маємо повну інформацію про стан пацієнта. Отже, знаємо, яким чином може змінюватися самопочуття пацієнта і як із цим впоратися. Непрогнозовані ускладнення виникають, коли мезотерапевт не обстежує пацієнта і бере «чудодійний» препарат, складу якого не знає. Ось тоді і можуть виникнути «непередбачені» або «несподівані» реакції. І справді незрозуміло, як рятувати чи лікувати пацієнта. Оскільки невідомо, що саме викликало таку реакцію. Навіть далеко не всі лікарі можуть грамотно надати першу допомогу. А якщо в такій ситуації виявилася ще й людина без медичної освіти, то гонитва за красою може стати трагедією. Тому не поспішайте погоджуватися «колотись». Поговоріть з фахівцем та обов’язково запитайте про можливі ускладнення. Якщо вам скажуть, що їх немає, значить перед вами, м’яко кажучи, некомпетентна людина.
Чому послуги мезотерапевтів такі дорогі?
– Чому мезотерапія таке дороге задоволення?
– Тому що практикуючі в салонах краси фахівці годують дистриб’юторів, замість економити гроші пацієнта. Наприклад, відкрийте пропозиції дистриб’юторів щодо препаратів для мезотерапії. Вони пропонують витяжки гінкго білоби, артишок, «чудодійні коктейлі» для схуднення, омолодження. Кожен препарат, хоч і сумнівного походження, коштує 3-4, інколи ж 20-30 і навіть 150-200 євро. Ось вам зберуть коктейль із 5-6 таких препаратів і вийде астрономічна сума! І на яку суму ще лікар оцінить свою роботу? Я своїм учням і колегам даю таку пораду: працюйте препаратами ефективними, безпечними та дешевими. І матимете результат і справедливу оплату за свої знання та навички. А не годуватимете дистриб’юторів.
До речі, найефективніший для лікування целюліту препарат – кофеїн. Нарівні з амінофіліном, він потужний ліполітик (препарат, що руйнує жир). Чому про них ніхто не згадує? Та тому, що вони продаються в будь-якій аптеці і коштують копійки. Їх рекламувати не вигідно. З іншого боку хитрі продавці космецевтики (лікувальної косметики) взяли 20% кофеїн загнали його в ліпосоми і «кричать», що перед нами чудодійний засіб.
– І такі креми працюють?
– Звісно! Тільки все має бути у комплексі. Ми ліполіз (процес розщеплення жирів) запустили, клітина активувалася, тригліцериди виділилися в міжклітинну речовину. А лімфою та кров’ю не вимилися звідти. Значить, вони «посиділи на місці» і зайшли назад у клітину. А щоб процес був ефективним необхідні ще й процедури, що дренують. Жир потрібно або вивести з організму, або перерозподілити. Наприклад, «загнати» в молочні залози. Мрія будь-якої жінки! Але кремом це питання не вирішується.
Довідка «КП»
Більшість мезопроцедур виконуються в терапії болю та запалення – це травматологія, ортопедія, спортивна медицина. Дуже ефективна мезотерапія у лікуванні патології нервової системи (неврити, нейропатії), судин (варикоз, атеросклероз). До естетичної медицини мезотерапію привели геріатри. Вони помітили, якщо при запаленні лицьового та троїчного нерва обколювати їхню проекцію прокаїном, то стан шкіри обличчя покращується, незважаючи на те, що нерв уражений. Тоді й почали використовувати методику для покращення зовнішнього вигляду.
У мезотерапії практично неможливе передозування препарату, оскільки процедури виконуються один раз на 7-10 днів. За один сеанс вводиться не більше одноразової терапевтичної дози препарату. Навантаження на печінку та нирки в десятки разів менше, порівняно з традиційним лікуванням! Зручний і режим лікування – не потрібно прив’язуватися до клініки, лежати десь у стаціонарі.
Будь в курсі
Де шукати хорошого лікаря-мезотерапевта?
- Установа повинна мати ліцензію МОЗ на медичну практику! Шукайте мезотерапевтів, які працюють на базі клінік. Багато кваліфікованих фахівців працюють у санаторіях, лікарнях, центрах пластичної хірургії. Клініцисти, які прийшли в естетику, після навчання мезотерапії дають найкращі результати. Тому що комплексно підходять до вирішення проблем.
- Не ведіться на гучну рекламу. Будьте обережні, якщо вас приваблюють інжекторами (пістолетами для мезотерапії). Отже, в цьому закладі не зовсім розуміють суть методики. Важливими є знання лікаря, а не модне обладнання!
- Поцікавтеся, де навчався фахівець. Обов’язково подивіться диплом. Це має бути лікар! Надійніше, якщо він пройшов навчання в «Українській асоціації клінічної та естетичної мезотерапії».
- Поцікавтеся, чим спеціаліст працює. Якщо якась фірмова лінія препаратів, будьте впевнені: він навчався у дистриб’юторів. І йому відомий лише певний набір технік і коктейлів. Навряд чи перед вами фахівець, який розуміє, що він робить і здатний адекватно поводитися в екстреній ситуації.
- Запитайте про можливі ускладнення. Якщо лікар скаже, що жодних ускладнень немає, отже, його уявлення про мезотерапію надто поверхові. Будь-які ліки можуть мати побічні дії та ускладнення! Як правило, чим активніші ліки, тим більше у нього побічних ефектів!
- Лікар повинен розповісти, що він планує запроваджувати, чому і як «працює» препарат. Пацієнт повинен чітко знати та виконувати рекомендації щодо підготовки до процедури та реабілітації після неї. Мезотерапевт зобов’язаний попередити пацієнта про можливі побічні дії ліків. Та проінструктувати, що робити, якщо вони виникнуть. Грамотний фахівець не боїться говорити, чим він працює і обов’язково зафіксує в картці назви та кількості препаратів, що вводяться.
- Для ін’єкцій можна використовувати лише офіційно зареєстровані препарати! Навіть серед легальних препаратів трапляються фальсифікати та низька якість. Що вже говорити про нелегальні. Вичерпний перелік препаратів, допущених до застосування, можна знайти на сайті Фармкомітету або у фармацевтичних довідниках, які є в кожній аптеці та в Інтернеті. В упаковках медикаментів обов’язково міститься інструкція з медичного застосування препарату з даними про реєстрацію МОЗ!
- Обов’язково проведення внутрішньошкірної алергічної проби! Причому, дворазово! Якщо у вас навіть не запитали про алергію, біжіть!
На замітку
Що має бути у процедурному кабінеті
- кахельна плитка або лінолеум на підлозі, плитка на стінах до стелі
- припливно-витяжна вентиляція з додатковою фільтрацією повітря
- шафа для медикаментів та процедурний столик
- обов’язкова наявність протишокового набору та інструкції для персоналу з чіткими вказівками дій під час ускладнень
- кушетка
- інфузійна стійка (штатив для крапельниць)
- бактерицидна лампа
- медичний освітлювач та резервне освітлення
- умивальник
- одноразові простирадла та білизна, медичні рукавички
- антисептики та дезінфікуючі засоби
- контейнери для використаної білизни, медичних відходів та використаних голок
- робоче місце лікаря
- холодильник (якщо використовуються медикаменти з особливими умовами зберігання)
Все це необхідно для дотримання санітарно-гігієнічного режиму, забезпечення безпеки та комфорту пацієнтів та персоналу.
В тему
Позбавлятися зайвої ваги не просто
– Взагалі немає швидких методик схуднення. Якщо вам хтось обіцяє, що десяток укольчиків зробить по шкірі, і ви схуднете. Знайте: ви витратите гроші та час. А результату не отримаєте. Особливо потрібно боятися мезококтейлів для схуднення. Оскільки туди входять гормони щитовидної залози, які можуть призвести до тиреотоксикозу. А потім до «синдрому відміни» та ще більшого набору ваги. Гормонами щитовидки ожиріння не лікується!
Ми плануємо лікування ожиріння з урахуванням того, що призвело до такого стану. І з розумінням того, як відбуваються процеси в організмі. Чому підшкірна клітковина набрякає та жирові клітини збільшуються в обсязі. Первинна консультація у мене, наприклад, займає півтори-дві години. Це просто опитування та огляд. Адже я маю зрозуміти, що призвело до такого стану. Щоб вивести жир недостатньо однієї мезотерапії. Має бути ще й правильне фізичне навантаження для його спалювання та загальна терапія, яка сприяє виведенню жиру з організму. Необхідно використовувати мануальні техніки та апаратні методи.
Якщо людина мало рухається, погіршується кровопостачання тканин, вони не отримують у достатній кількості кисень і поживні речовини. А шлаки, навпаки, затримуються. Організм дуже мудрий. Він прагне зменшити концентрацію токсинів. Жиророзчинні речовини розбавляються жиром. Тому для зменшення їх концентрації накопичується жир. В водорозчинні розбавляються водою і виникає набряк. Тобто, ожиріння та його локальна форма целюліт – це накопичення жиру та затримка рідини. Якщо протягом тижня-двох можна скинути кілька кілограмів, використовуючи сечогінні засоби та дрінуючі процедури. То на розщеплення та виведення жиру необхідно набагато більше часу. А що робити з обвислою шкірою та розтяжками?
Людині необхідно змінювати спосіб життя. Той, хто хоче отримати результат, займається собою регулярно. І ми допомагаємо таким людям. Використовуємо сучасні наукові підходи, комбінуємо мезотерапію із мануальною корекцією, апаратними методами. Даємо правильні фізичні навантаження, навчаємо принципам раціонального харчування. Лікар повинен працювати в парі з пацієнтом. Якщо лікареві небайдужа доля людини і вона працює на результат, то й пацієнт виконуватиме рекомендації та бере активну участь у процесі. Результат буде відчутним і збережеться на довгі роки.